Bu işlem hiçbir darbeye izin vermeden istediğiniz yerden istediğiniz şekilde kontrollü ve hassas bir şekilde kesilmesine yarıyor. Eskiden burun kemiğini, kırmak olarak yapılan bu işlem, şimdi burun kemiğinin kesilmesi olarak adlandırılıyor. Özellikle kemik şekillendirilmesinde son 1-2 yıldır piezo burun estetiği sıkça kullanılıyor. Bizler de Türkiye'de piezo elektrik operasyonlarına başlayan ilk hekimlerden biri olarak hastalarımızın durumlarına göre bu tekniği kullanıyoruz.

Burun estetiğinde duruma ve hastanın özelliğine göre bazen eski yöntemlerin de Piezo ile kombine olarak kullanılması söz konusu. Eski yöntemler de mutlaka hastalarda kullanılıyor ama hassas operasyonlar ve kemiğin şekillendirilmesi konusunda bizler piezo elektrik tekniğini uygun buluyoruz."

Daha az kanama ve morluklar cerrahi başarıyı arttırıyor
Mikrometrik burun estetiğini daha çok burnun hassas ve ince kırılması gereken noktalarda uyguladıklarını belirten İnanlı, hasta için bu yöntemin avantajlarını sıralıyor; "Eski yöntemlerde kullanılan keski ve çekiçle burnu kırma işlevi yapılırken hastanın burnunda daha fazla ödem ve şişlik meydana geliyordu. Mikrometrik Piezo estetiği yönteminde ise şişlik ve morluklar meydana gelse de eski yöntemlere göre hasta daha hızlı bir şekilde iyileşip normal hayatına geri dönebiliyor. Daha az kanama, morluk ve şişliklerin olması cerrahinin başarısını arttırma konusunda önemli bir artı değer sağlıyor.

Bir buçuk ay sonra hastalar güneşe çıkabilir
Mikrometrik estetik sonrası burnun tedavi olması ve kemiklerin kaynama süresi 4 ila 6 hafta arasındadır. İlk 6 hafta güneşe çıkarken dikkat etmek gerekiyor. Cilt altına güneş ışınları yüzünden alyuvarların sızmasına bağlı olarak A ve B ışınlarına deri maruz kaldığı için ilk 1-1 buçuk ay güneşe maruz kalınmamasını öneriyoruz. Sorunsuz geçen bir burun estetiğinden sonra hastalar yine 1-1 buçuk ay sonunda güneş gözlüğü takabiliyor.

Güneş zararlı, deniz yararlı
Hastalara 1 ila 1 buçuk ay sonra denize girme önerisinde bulunuyorum. Operasyon sonrası burun içi kabuklanmalarına deniz suyunun faydalı güneşin ise zararlı etkileri bulunuyor. Deniz suyu sayesinde burnun iyileşme süreci de hızlanıyor. Kalın ciltli hastalarda burun bölgesi daha fazla morarıp şişebiliyor. İnce ciltli hastalarda ise daha az ödem oluşuyor.
Kalın cildin 1 buçuk ile 2 yıl arasında iyileşmesi söz konusuyken ince ciltli hastalar ise 1 yılda tamamen iyileşebiliyor. Bu tür genellemeler yapmak doğru olmasa da piezo elektrik cerrahisi morluk ve ödemlerin oluşmasını azaltıyor."