Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir?

 

Burun pek çok işlevi, anlamı olan bir organdır. Bu yüzden, burnundan rahatsızlığı olan hastaların ameliyat olmadan önce dikkatli bir şekilde muayene edilmeleri ve yüz analizlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Her insan aynaya baktığında, ufak tefek de olsa burnuyla ilgili beğenmediği bir alan görür. Estetik sanat tarihinde ise burun her zaman yüzün en önemli güzelik ögesi olarak görülmüştür. Bu yüzden burun estetik cerrahisi tüm dünyada en çok yapılan estetik ameliyatlarının başında gelmektedir.

Rinoplasti, burnun hem dış hem de iç görünümünde değişiklik yapmak için gerçekleştirilen estetik ve fonksiyonel bir ameliyattır.

Hastanın doğal sağlıklı bir burun yapısına kavuşması için buruna büyütme, küçültme veya burun ucunu kaldırmak için yapılan çeşitli cerrahi müdahaleleri içerir. Burun yüzümüzün ortasında yerleşen ve yüzün estetik görünümün en önemli parçasıdır. Burna yüzün diğer bölgeleriyle uyumlu doğal halinin kazandırılması çok önemlidir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

 

Ancak estetik kaygılar yanında burunun çok önemli fizyolojik görevleri vardır. Örneğin akciğerlere giden havanın vücutta ilk giriş yeridir, hava burun içerisinden geçerken ısıtılır, nemlendirilir. Bu işlem ‘konka’ adı verilen yapılar sayesinde gerçekleşir. Burun içerisinde yer alan hava boşlukları (sinüsler) sesimizin şekillenmesinde önemli yer tutar.

Burun orta hattında yer alan ve burun boşluğunu ikiye bölen, önde kıkırdak arkada ise kemik yapı ile devam eden septal yapının minimal eğrilikleri de daha rahat nefes alınabilmesi için aynı seansta düzeltilmesi gereklidir. Hastanın hem rahat nefes alabilmesi hem de doğal ve yüzüne yakışan estetik bir buruna kavuşabilmesi için, septoplasti ve rinoplasti operasyonlarının birleştirilmesini gereklidir (septorinoplasti).

PAYLAŞIN: