Yüz germe (Face-lift) Ameliyatları

 

Yüz germe ameliyatları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle her insanda ayrıntılı planlamak gerekir.

Doktorunuz ilk muayene sırasında yüz derinizin elastikiyetini kontrol etmekte ve bu operasyonla birlikte başka ek estetik girişimlere gerek duyulup duyulmayacağına karar vermektedir. İlk muayene esnasında yüz deriniz ve altındaki kemikler olmak üzere tüm yüzünüzü dikkatlice incelenmektedir.

İşte tam bu sırada sizinde ameliyat olmada ki amacınız ve beklentileriniz hakkında doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde ve samimi olarak konuşmanız gerekir. Beklentileriniz hakkında dikkatlice düşünmenizi ve cerrahınızla en ufak kafanıza takılan konularda bile tartışmanızı öneririm.

Yüz germe tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşüktür.

Doktorunuz kontrol altına alınamamış yüksek tansiyon, kan pıhtılaşmasında bozukluk ya da yara izlerinin kötü iyileşmesi gibi operasyon öncesi ve sonrasında problem yaratacak durumlar hakkında size birtakım sorular soracaktır.

Sigara içip içmediğiniz ya da aspirin gibi kanamayı arttıran ilaçlardan alıp almadığınız operasyon öncesinde çok önemlidir.

Sigara içenlerin operasyondan önce ve sonra ikişer hafta boyunca sigarayı bırakmaları tavsiye edilmektedir. Sigara içimi kan dolaşımı ve yara iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında uygulanan bir ameliyattır. Ancak sadece belli bölgelere yönelik uygulanacak operasyonlarda (göz kapağı estetiği, kaş kaldırma gibi) lokal anestezi tercih edilir. Operasyon süresi müdahale edilecek yüz alanına göre değişiklik göstermekte olup 3–6 saat arasında değişir. Cilt kesileri saçlı deri içinde veya saçlı deri ile cildin birleşme yerine yapılır. Alından başlayan kesi şakakları takip ederek kulağın altından boyuna doğru döner ve yine saçlı deri içinde devam eder.

Bu bölgelerden başlanarak yüz cildi büyük ölçüde kaldırılır. Cilt altındaki bağ dokuda gerginliği sağlamak için bir miktar alınır. Boyun bölgesine işlem yapılması gerekiyorsa genellikle çene ucunun hemen altına yerleştirilen küçük bir deri kesisine ihtiyaç olacaktır. Çene altındaki yağ dokusu alınarak buradaki sarkık görünüm ortadan kaldırılmaya çalışılır. Cilt gerilerek fazla olan kısımları çıkarılır ve kesi yapılan yerler estetik ince dikişlerle kapatılır. Saçlı deri içinde iz kalma meydana gelmeyeceğinden dolayı çelik klips şeklinde dikişler kullanılabilir.

Ameliyat sonunda cilt altı dokuda birikecek kan ve sıvının boşaltılması için küçük tüpler konulur. Bu tüpler 1–2 gün sonra çekilir.

Yüz germe (Face-lift) Ameliyatları

Yüzdeki ödemi azaltması ve derinin cilt altına oturmasını sağlamak için elastik bir bandaj uygulanır. Elastik bandaj uygulaması cilt altında ödem oluşmaması ve cildin tam oturması için 1 hafta kadar kullanılması önerilmektedir. Dikişler 7. ve 10. günler arasında alınır. Ameliyat sonrasında şiddetli ağrılar oluşmaz. Ağrı kesicilerle geçirilebilen tarzda ağrılar oluşabilir.

Ameliyat sonrasında hemen sonuç almak gibi yanlış bir beklenti içinde olmamanızı öneririm. Çünkü bu sizi gerçek sonuçların belirmeye başlayacağı ikinci ayın sonuna kadar mutsuz etmekten başka bir iş yaramaz.

Ameliyat sonrası cildinizin altında görülen morluklar ve şişlikler yavaş yavaş düzelmeye başlayıp kaldırdığımız deri kısım alttaki dokularla kaynaştıkça daha mutlu bir sürecin sizi beklediğini aklınızdan çıkarmayın.

Yüz germe ameliyatı yaptırmak elbette ki saati durdurmayacaktır. Yüzünüz yaşlanmaya devam edecek ve belki de bu işlemin bir kez daha tekrar etmesi gerekebilecektir. Öte yandan tek bir yüz germe operasyonunun etkileri zamanla geçse dahi, yıllar sonra bile bu operasyonu geçirmemiş kişilerle kendinizi kıyasladığınızda sahip olacağınız görünümden çok memnun olacaksınız.

PAYLAŞIN: