Kaş Kaldırma Ameliyatı İçin Uygun Adaylar Kimlerdir?

Eklenme Tarihi: 2/11/2016

 

Alında normalde derinliği kişiden kişiye farklılıklar gösteren enine çizgiler mevcuttur. Her iki kaş arasındaki bu çizgiler dikey bir hal alır. Alın cildi de yüz cildinde olduğu gibi yaş ilerledikçe gevşemeye ve bunun sonucu sarkmaya, mevcut çizgiler derinleşmeye başlar.

Buna paralel olarak kaşlar aşağı doğru iner ve kişide yorgun bakışlı bir yüz ifadesi ortaya çıkar.

Kötü beslenme, sigara, düzenli olmayan yaşam tarzı, stres, hava kirliliği, cilt bakımlarının yetersiz yapılması veya hiç yapılmaması ve yerçekimi etkisi bunları kolaylaştırır.

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Genellikle 40 yaşın üzerindeki, başka sağlık problemi olmayan erkek ve kadın hastalara uygulanır. Alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale getirilir.

Göz üzerine doğru sarkmış olan kaşların kaldırılarak olması gereken konuma getirilmesi sağlanır ve kişiye diri bir bakış kazandırılır, aynı anda gözlerin yanındaki çizgilerin bir bölümü de bir ölçüde giderilebilir. Fazla miktarda sarkıklık varsa ve deri çıkarılması gerekiyorsa klasik yöntem uygulanır. Klasik yöntemde saç çizgisinin 4-5 cm. kadar gerisinde taç tarzında bir iz kalır ancak bu iz saçlı deri içinde gizlenir. Ayrıca bu yöntem uygulandığında saçlı deride uzun süren geçici his kaybı olur.

Kaşları normal konumuna getirmek için yapılan kaş asma ameliyatı alın germe ameliyatı ile içiçe bir ameliyattır. Ayrıca kaş asma ameliyatına gerek yoktur. Sadece şakak bölgesinden girilerek kaşların asılması ve kısmen alın gerilmesi tercih edilen bir yöntem değildir.

Alın germe ameliyatı son zamanlarda endoskopik olarak yapılabilmektedir. Fazla doku çıkarılması gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 3 veya 4 adet 2 cm’lik kesilerle aynı sonuç alınabilir hale gelmiştir. Hastaların çoğunda bu yöntem uygulanmaktadır.

Bu yöntemde ameliyat sonrası daha rahat geçmekte, saçlı deride his kaybı olmamakta ya da minimal olmaktadır.

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve İntravenöz Sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

1.5-2 saat kadar sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Gereğinde diğer estetik ameliyatlar ile aynı anda uygulanabilir. O zaman ameliyat ve hastanede kalış süresi uzar. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Alında ve gözler etrafında genel bir şişlik ve morarma olabilir.

Uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Bunlar 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağzı açık bırakacak şekilde baş sargısı uygulanabilir. Sargı 2 gün sonra açılır. Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır.

Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır. Ameliyat iyi sonuç verir.

Nadiren rötuş gerekli olabilir. Kişi 2 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve güneşten kaçınması, dış darbelerden korunması sağlık verilir. Alın ve kaşlara yeni verilmiş şekil, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen 5-10 yıl bazen de ömür boyu dayanır.

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz. 

PAYLAŞIN: