Kepçe Kulak Estetiği

 

Kulaklarımızdaki şekil bozuklukları kimi zaman kolaylıkla gizlenebilir. İnsan yüzünde estetik ve fonksiyonel önemi olan kulak kepçelerinin hiç olmamasından büyük ya da kepçe olmasına kadar uzanan birçok şekil bozukluğu olabilir.

Bunların arasında en sık kepçe kulak şekil bozukluğudur. Kepçe kulak demek mutlaka büyük bir kulak demek değildir. Kulaklarımız normal boyuttayken kafa ile yaptığı açı fazlaysa, estetik açıdan sorunlar yaratabilir. Kepçe kulak deformasyonunda kulak kıvrımların tam gelişmemesi sonucu düz bir kulak oluşumu da söz konusu olabilir.

Hemen her yaşta kepçe kulak operasyonu uygulanabilir.

Zamanlama özellikle bu cerrahide oldukça önemlidir. Prosedürü erken yaşta uygulamanın 2 istenen sonucu vardır;

  • Genç yaşta kıkırdak istendiği gibi kıvrılabilir ve oluşturulan şekli korumak daha kolay olur.
  • Çocukların psikolojik gelişimlerine olumlu katkı

 

Cerrahi en erken kulak kepçesinin tam olarak gelişmesini sağladığı 5-6 yaş sonrası dönemde yapılabilir. Aile ile görüşülmelidir.

Erişkinler de bu ameliyattan faydalanabilir.

Kepçe Kulak Estetiği

Otoplasti ameliyatından fayda sağlayabilmek için prosedürü iyi anlamak önemlidir. Otoplasti ameliyatı işitmeyi düzeltmez. Başarılı bir otoplasti ameliyatı kulakların büyüklüklerinin orantılı olmasını ve kafaya göre biçimlerinin uygun olması ile sağlanır.

Ayna karşısına geçip kulaklarınızı parmak uçlarınızla kafanıza doğru yaklaştırırsanız ameliyat sonrasında nasıl bir durumla karşılaşacağınızı az çok kestirebilirsiniz. Bu operasyonda büyük olan kulaklarınız küçültülmez. Sadece kafanız ile yaptığı açılanma ve kıvrımları düzeltilir.

Başarılı ve sonuçlarının hastayı mutlu edeceği bir ameliyat için doktor ile hastanın birbirini anlaması ve operasyon ile ilgili karşılıklı konuşması gerekir. Karşılıklı güven ve gerçekçi beklentiler ile sağlıklı bir sonuç elde edilir.

PAYLAŞIN: