Küçük Burun Sorunlarına Nasıl Çözüm Üretilir?

Burun şeklinden memnun olmayan herkesin başvurduğu yöntem olan rinoplasti son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlıyor. Kişinin öz güvenini yerine getirirken burundan kaynaklı solunum problemlerine de çözüm getiren yöntem, tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan cerrahi işlem olarak gösteriliyor.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burnun şeklini, boyutunu ve genel görünümünü iyileştiren cerrahi tekniktir. Bu hem kadın hem de erkeklerde yapılan en yaygın ameliyatlardan biridir. İşlem, genellikle estetik amaçlar için yapılır.

Rinoplasti, yüz özelliklerinin dengesini ve simetrisini elde etmek ve görünümünü iyileştirmek için burnun boyutunu veya şeklini değiştirmek için kullanılan kozmetik bir prosedürdür. İşlem, kişinin estetik olarak daha iyi bir buruna sahip olmasını sağlarken aynı zamanda sağlıklı soluk alıp vermesine yardımcı olur.

Kaç Tür Rinoplasti Yöntemi Var?

İki tip rinoplasti vardır. Bunlardan biri kapalı, diğeri açık rinoplasti yöntemidir. En sık görülen rinoplasti kapalı olandır. Bu yöntemde burun deliklerinin içinde kesi yapılır ve burnun dış tarafında gözle görülebilir bir iz kalmaz.

Cerrah, istenen yapıyı elde etmek için kemiği ve kıkırdak şekillendirir. Açık Rinoplasti yöntemindeyse cerrah, burun yapısına, burun deliklerini ayıran dar deri sütununa küçük bir kesiyle erişir. Ameliyattan sonra, küçük yara izi neredeyse anlaşılmaz.

Rinoplastiler, seçilen cerrahi tekniğe bağlı olarak, ortalama iki saat sürer. İşlem sırasında genel anestezi kullanılır ve hasta, hastanede bir gece kalır. Ameliyatı tamamladıktan sonra, bazı durumlarda burnu korumak, iltihabı yatıştırmak ve yeni şekli korumak için alçı kullanmak gerekecektir. Bu nedenle cerrah, hastanın çıkarmasını onaylayana kadar bu alçı giyilmelidir.

Cerrahi Olmayan Teknikle Korkulara Elveda

Burun yeniden şekillendirilmesi veya cerrahi olmayan rinoplasti, burunlarının görünümünü değiştirmek ve ameliyat olmak istemeyenler için bir alternatiftir. İşlemi yapan cerrahın, yüzdeki her alan ve oranları arasındaki denge ve uyumu göz önünde bulundurarak rinoplasti için bütüncül bir yaklaşım benimsemesi gerekir.

Uzman Seçimi Önemli

Burun estetiğinde uzman seçimi çok önemlidir. Bu işlem birçok kişi tarafından tüm estetik ameliyatlarda en karmaşık işlem olarak kabul edilir. Cerrahın hem yüz plastik cerrahisinde hem de kulak burun boğaz ve baş boyun cerrahisinde çift sertifikası olması önemlidir.

Cerrah, burun kemikleri ve kıkırdak burunlarını yeniden şekillendirmek için nasıl şekillendirilebileceğini açıklayacaktır. Rinoplasti ameliyatı hastanede, ayakta tedavi merkezindeki ya da ofis bazlı ameliyat tesisinde yapılabilir.

Rahatınızı sağlamak için anestezi altında yapılır. İşlemden sonra muhtemelen ağrı, baş ağrısı, şişme ve morarma yaşarsınız. Çürüklerin ortadan kalkması bir haftadan uzun sürebilir ve şişkinlik birkaç hafta sürecektir. Dinlenirken başınızı dik tutmanız istenecektir. Doktorunuz şişliği azaltmak için buz torbası önerebilir.

Ağrınızı kontrol altına almak ve enfeksiyonu önlemek için size reçeteli ilaçlar verilebilir. İşlem sonrası birkaç gün içinde burnunuzdan burunda kanama olabilir. Bu nedenle burnun 1 hafta sümkürülmemesi gerekir.

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞIN: