Kepçe Kulaklar Çocuklarda Özgüven Eksikliğine Neden Oluyor!

Eklenme Tarihi: 8/4/2016

 

Kepçe kulak esteği nasıldır, ne zaman cerrahi gereklidir gibi aklımıza takılan soruları Kulak, Burun, Boğaz, Baş  Boyun ve Yüz Plastik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk İnanlı’yaPembe Nar okurlarına özel sorduk.

Bir insanın kendisine kepçe kulaklıyım demesi için, kulağın ortalama açısı nasıl olmalıdır?
Normalde kulak ile baş arasında standart bir açı vardır. Genellikle kulak ile baş arasında 20 veya 25derecelik bir açı vardır. Ancak kepçe kulak ile tanımladığımız kişilerin baş ile kulak arasındaki açı 45 derece ya da üstü olarak görülmektedir. Kulak ile baş arasındaki 25 derecenin üstünde olan kişilere ‘’kepçe kulak’’ diyebiliriz.

Kepçe kulak sorunu çocukları etkiliyor!
Çocukluk döneminde çocuklar birbirlerine karşı daha acımasız. Kepçe kulaklı bir çocuk okulda arkadaşlarının ortamında alay konusu olabiliyor. Bu da çocuğun psikososyal gelişimini etkileyebiliyor. Çocuk bu durumdan dolayı içe kapanık, çekingen ve arkadaşları arasında kendisini ifade etmede sıkıntı yaşayabiliyor.

Kulak,6 ila 7 yaşları arasında büyüme evresini tamamlıyor. Bu nedenden dolayı biz kepçe kulak sorunu yaşayan çocuklarda 6 ila 7i yaşları arasında kepçe kulak cerrahisini öneriyoruz. Erken yaşlarda bu sorunu ortadan kaldırdığınızda çocuğun sosyal yaşantısına daha olumlu bir etki sağlandığını düşünmekteyiz. Burada ailelerin çocuklarını gözlemlemesi önemli. Çocuklarında ileri derecede kepçe kulak sorunu var ise çocuğunu iyi gözlemlemeli ve buna bağlı olarak çocuk sosyal ortamında dışlanıyor ya da alay konusu oluyorsa bu anlamda ailelerin erkenden harekete geçmelerini öneririm.

Bunun dışında tabii ki sadece çocuklarda değil yetişkin kişilerde de kepçe kulak cerrahisi gerçekleştirmekteyiz.  Kepçe kulak sorununda kadınlar bu durumu saçları ile bir şekilde gizleme şansı bulabiliyor. Ancak özellikle erkeklerin, kepçe kulak sorunundan daha muzdarip olduğunu söyleyebiliriz.

Kepçe kulak estetiğinde tedavi süreci nasıldır?
Kepçe kulak estetiği ile ilgili litaratürde yüzlerce farklı teknik var.  Bir konuda yüzlerce teknik varsao zamanbir tekniğinde tam anlamıyla tek başına işe yaramadığını düşünebiliriz. Bu yüzden ben bu teknikler içerisinde en fazla işe yarayan dört beş tekniği aynı anda bir hastada kullanmaktayım. Tabii ki bu teknikler vakadan vakaya değişmektedir. Genellikle ben dört beş tekniği aynı anda bir kombin içerisinde hastalarımda kullanmaktayım.  Bunu yapmamın amacı üç beş tekniği bir kulakta kombin bir şekilde uyguladığımız zaman daha kalıcı sonuçlar alma şansımızın yüksek olmasıdır.

Kepçe Kulak Estetiğinin revizyon riski var mıdır?
Her cerrahide revizyon riski vardır. Kepçe kulak estetiğinde de revizyon gerekebilecek durumlar olabilir. Tek bir teknikle yapılan kepçe kulak cerrahisi ile üç beş tekniğin bir arada kullanıldığı kombine yapılan kepçe kulak cerrahisi tekniğine göre revizyon riski daha fazladır diyebilirim.

Kepçe kulak estetiği cerrahisi sonrası iz kalır mı?
İlk başlangıçta tabii ki kulak arkasından yapılan operasyon olduğundan biz bu izleri kulak arkasına saklamış oluyoruz. Bu anlamda bu izler görülebilecek yerde değildir.  

Kepçe kulak estetiği sonrası hasta nelere dikkat etmelidir?
Operasyon sonrası ilk bir iki gün kulaklarda şişme söz konusu olabilir.  Bir iki gün ağrı görülebilir. Önemli olan hasta ilk bir ay boyunca kulağını günlük yaşantısında ve özellikle yatarken kırmaması gerekir. Ameliyat sonrası hastalarımıza baş bantları taktırıyoruz. Bu sayede kulakları ilk bir buçuk ay içerisinde korumaya alıyoruz özellikle yatarken kullanmalarını öneriyoruz.

Hasta günlük yaşantısına işine ne zaman geri dönebilir?
Hasta beşinci gününden itibaren rahatlıkla işine geri dönebilir.  

PAYLAŞIN: