Rinoplastinin Özellikleri Nelerdir?

Rinoplasti, estetik uygulamalarında kullanılan önemli yöntemlerden birisidir. Bu yöntemde burunda mevcut olan şekil bozukluklarının giderilerek normal bir görünüme sahip olunması sağlanıyor.

Estetik cerrahi alanında en çok yapılan operasyonların başında geliyor. Bu operasyonlar estetik amacı ile yapılabildiği gibi burun içindeki kemiğin şekil bozukluğundan dolayı meydana gelen solunum sıkıntılarını gidermek amacı ile de yapılıyor.

Yapılan rinoplasti operasyonlarında genel amaç yüzün genel profiline uygun ve dışarıdan bakıldığında herhangi bir operasyon yapıldığının fark edilmemesi şeklinde yerine getirilmesidir. Eski dönemlerde popüler olan burun deliklerinin görünmesini sağlayan, ucu kalkık ve oyuk şeklindeki burunlar artık çok fazla rağbet görmüyor.

Rinoplasti Yönteminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulanan rinoplasti yönteminde en önemli etken burun ile akciğer arasındaki hava akışını sağlayan kanalın daralmasını önlemektir. Bunun için estetik cerrahi uzmanları rinoplasti tekniğini kullanırken bu özelliğe çok dikkat ederler. Aynı zamanda dikkat edilecek bir başka konu da bir konu için bu yöntemi uygularken sorunlu olan başka bir konunun da normal duruma getirilmesidir.

Rinoplasti yönteminin hasta üzerinde başarılı olmasını sağlayan çeşitli etkenler vardır. Bu etkenlerin başında hastanın kalın veya ince cilt özelliği, kıkırdakların şekli ve inceliği, kemikte ve kıkırdakta meydana gelen eski travmalara bağlı buluntuların durumu dokuların iyileşme süreçlerini yakından ilgilendiriyor.

Uygulanan rinoplasti yönteminde kıkırdak ve kemik dokularının mukoza ve deriden ayrılması işlemleri yapılıyor. Bu ayırma işleminden sonra yeniden şekillendirme işlemleri yerine getiriliyor. Hastanın burun deliklerinin iç kısmına yapılan kesiler ile bu işlem gerçekleştiriliyor. İşlem sonucunda hastanın cildinde herhangi bir kesi izi kalmıyor.

Rinoplasti Yönteminden Kimler Yararlanabilir?

Burun estetik yöntemlerinden birisi olan rinoplasti yöntemi 18 yaşını dolduran, büyüme yaşını bitirmiş kişiler için yapılıyor. Aynı zamanda bu yöntem için hasta seçimi de oldukça önemlidir. Öncelikle hastanın bu operasyonu neden istediği sorulmalıdır.

Özellikle ünlü kişiler gibi olmak isteyen hayalperest düşüncelere kapılmış kişilere her yüz çehresinin herkes için aynı özellikte olmayacağı vurgulanmalıdır. Herhangi bir psikolojik sorunu olan kişiler operasyon öncesi bir psikiyatriye sevk edilmeleri gerekiyor.

Operasyon Öncesi Yapılan Hazırlıklar

Operasyon öncesinde hasta yapılacak olan işlemler hakkında detaylı bir şekilde bilgilendiriliyor. Hastanın beklentisi ile yapılabilecek olan işlemlerin birbirini karşılaması durumunda operasyon için gerekli hazırlıklar başlıyor. Ancak hastaların olması mümkün olmayan talepleri mevcut ise estetik uzmanı tarafından talep edilen durumun neden yapılamadığı konusunda bilgilendirmeler yapılıyor. Yapılan operasyon lokal ya da genel anestezi altında yapılıyor.

Yaklaşık olarak 2 saat süren operasyon sonrasında burun deliklerine tampon konuluyor. İşlem sonrasında göz altlarında bir süre devam edecek morluk şişlik olağan bir durum olarak görülüyor.

Burun deliklerine konulan tamponlar hastanın durumuna göre 1 veya 2 gün içerisinde çıkarılıyor. Mevcut olan morluk ve şişlikler ise operasyondan yaklaşık olarak 1 veya 2 ay sonra tamamen geçiyor.

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞIN: