Göz Kapağı Estetiği Faydalı Bilgiler

Eklenme Tarihi: 2/11/2016

Yaş ilerledikçe, yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında sarkıklık ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının hacminin artması ve fıtıklaşması ile torbalanma olabilir.

Bu deformite görünüm bozukluğuna neden olması yanında, sarkık haldeki üst kapakların gözün önünü kapatması ile kişinin görmesini engelleyebilir. Göz kapaklarına uygulanan ameliyat ile fazla deri, kas ve fıtıklaşmış yağ dokusu vücuttan uzaklaştırılır, bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur. Üst göz kapağında kapak boyunca iz kalır.

Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulur. Sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.

Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt gözkapaklarında sarkmalar meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için iyi bir Göz kapağı Estetiği adaydır.

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Lokal anestezi ve İntravenöz Sedasyon (Damar yolu ile uyutma) yöntemi tercih edilir. Uygun hastalarda lazerle yapılabilir. Hastanın durumuna göre sadece üst veya alt kapaklar ya da hem alt ve üst kapaklar aynı anda ameliyat edilebilir. Ameliyat ortalama 1-1.5 saat sürer.

Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı olabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir.

Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçen beklenen olaylardır. Dikişler 3-5 gün sonra alınır. NORMAL HAYATA DÖNÜŞ Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren rötuş gerekli olabilir. Kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir. Gözkapaklarının yeni şekli, yerçekimi nedeniyle etkileneceğinden kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu dayanır.

PAYLAŞIN: