Kemerli Burun Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler

Eklenme Tarihi: 3/24/2023

 

Kemerli burun estetik ameliyatı ile, "Roma Burnu" olarak adlandırılan belirgin bir köprü ve uçta hafif bir kavis ile karakterize edilen burun görünümünü iyileştirmek mümkün. Pek çok kişi kemerli burun tipini çekici bulsa da, bazı kişiler görünümünü değiştirmek için burun kemeri operasyonuna başvurabilir.

Burun Kemeri Neden Olur?

Burunlarımızın şeklinin büyük ölçüde genetik tarafından belirlendiğini anlamak önemlidir. Tıpkı göz rengimiz, saç rengimiz ve diğer fiziksel özelliklerimiz gibi, burunlarımızın şekli de ebeveynlerimizden miras kalır.

Ancak burnumuzun şeklini belirleyen tek faktör genetik değildir. Çevremiz ve yaşam tarzımız da burnumuzun nasıl geliştiği konusunda rol oynayabilir. Örneğin, boks veya rugby gibi çok fazla fiziksel temas içeren aktivitelerde bulunuyorsanız, burunda tekrarlanan travma nedeniyle aquiline burun geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Burun Kemeri Ameliyatı Nedir?

Kendine özgü görünümüne rağmen kemerli burun, tıbbi bir durum olarak kabul edilmez ve bu tip burun şekline sahip olan çoğu insanın genel sağlık durumu iyidir. Ancak bazı insanlar görünümlerini değiştirmek için rinoplasti gibi kozmetik prosedürlere başvurabilirler. Bu noktada en önemli şey, rahat ve kendinden emin hissetmektir. Kemerli bir burun görünümü bazı bireylerde öz güvensizliğe neden olabilir ve kemerli burun ameliyatı olarak bilinen kozmetik operasyonu yaptırmayı tercih edebilirler. 

Rinoplasti işlemlerinden biri olan kemerli burun ameliyatı; burun köprüsündeki kamburluk, geniş veya bombeli bir uç veya çarpık ya da asimetrik bir burun ucu dahil olmak üzere bir dizi sorunu ele almak için uygulanabilen bir prosedürdür. Genel anestezi altında ve birkaç aşamada tamamlanır.

Kemerli Burun Nasıl Düzeltilir?

Burun kemeri ameliyatı öncesi hasta, ameliyatla ilgili hedeflerini ve beklentilerini görüşmek üzere bir plastik cerrahla bir araya gelir. Cerrah hastanın burun yapısını inceler ve istenen sonucu elde etmek için kullanılabilecek farklı teknikleri değerlendirir. Bu, açık veya kapalı rinoplasti gibi çeşitli cerrahi yaklaşımların tartışılmasını ve burnu yeniden şekillendirmek için greft veya implant kullanımını içerebilir.

Ameliyattan önce, hastaya genel anestezi verilir. Elbette, öncesinde hastanın anestezi toleransı test edilir. Seçilen cerrahi yaklaşıma bağlı olarak, hekim daha sonra burun deliklerinde veya dışında olmak üzere burunda kesiler açar. Ardından, istenen sonucu elde etmek için burun kıkırdağını ve kemiğini yeniden şekillendirir.

Yeniden şekillendirme tamamlandığında, kesiler dikişler ile kapatır ve iyileşme sürecinde yeni şeklini korumasına yardımcı olmak için burun üzerine bir atel yerleştirilir. Operasyondan çıkmış olan hastalar daha sonra anestezi etkisinin tamamen geçmesi için özel bir istirahat / iyileşme alanında gözlemlenir.

Kemerli Burun Ameliyatı Olanlar için İyileşme Süreci Nasıldır?

Burun aquiline ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, söz konusu kozmetik prosedürle ilgili iyileşme sürecini anlamanız oldukça önemlidir. Herhangi bir ameliyattan sonra iyileşmek zaman ve sabır gerektirir; aquiline burun ameliyatı da bu ameliyatlar arasındadır.

Kemerli burun ameliyatının hemen ardından cerrah, iyileşme sürecinde yeni burun şeklinin korumasına yardımcı olmak için burnunuza bir atel yerleştirir. Ameliyattan sonraki birkaç gün boyunca ateli ve sargıyı yerinde tutmanız gerekir, bu nedenle önceden plan yapmanız ve rutin işlerinizden bir süre kaçınmanız önemlidir.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca burnunuzun ve gözlerinizin etrafında minimal seviyede rahatsızlık hissedebilirsiniz. Burun ameliyatından sonra kemerde şişlik ve morarma gözlemlemeniz normaldir. Bu gibi semptomları ağrı kesici ilaçlar, soğuk kompresler ve yatarken başınızı yüksekte tutma önlemleri ile yönetebilirsiniz. Ayrıca kanamaya neden olabileceği için sümkürmekten veya hapşırmaktan kaçınmalısınız.

Yaklaşık bir hafta sonra atel ve tampon çıkarılır ve ameliyatın ilk sonuçları görülür. Ancak bu süreçte burnunuz hala şiş olabilir, şişliğin tamamen inmesi ise genel olarak birkaç hafta sürecektir. Bu süre zarfında, reçete edilen ilaçları almaya devam etmeniz ve iyileşme sürecini negatif etkileyebilecek yorucu faaliyetlerden kaçınmanız önemlidir.

Burun Kemeri Düzeltme Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Burnunuzun görünümünden memnun değilseniz ve kemerli burun ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, burun kemeri törpüleme operasyonunun potansiyel faydalarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu işlemin en belirgin faydalarından biri burun görünümündeki iyileşmedir. Kemerli burun estetiği ameliyatında, burnunuzun şeklini düzeltmeye yardımcı olarak diğer yüz hatlarınızı tamamlayan daha dengeli ve simetrik bir görünümün elde edilmesi mümkündür.

Bazı durumlarda, kemerli estetik burun ameliyatı nefes almanızı iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Septum deviasyonunuz veya burnunuzla ilgili başka bir yapısal sorununuz varsa, bu durum burnunuzdan nefes almanızı zorlaştırabilir. Burun ameliyatı, bu sorunların düzeltilmesine yardımcı olarak burnunuzdan nefes almanızı kolaylaştırır ve genel yaşam kalitenizi artırır.

Kemerli burun estetiği, burundaki travma veya yaralanmaları düzeltmek için de uygulanabilir. Örneğin, geçmişte burnunuz kırıldıysa ve zaman içinde estetik olmayan bir görünüm ortaya çıktıysa, kemerli burun ameliyatı sonrası görünüm estetik bir hale getirilebilir. Kemerli burun ameliyatının bir diğer faydası da sonuçların genellikle uzun ömürlü olmasıdır. Doğal bir süreç olan yaşlanma zamanla devam etse de, burun yapısı ve temel şekli aynı kalır.

Kemerli burun düzeltme ameliyatının estetik görünüm, rahat nefes alma ve artan özgüven gibi çeşitli faydalarından yararlanmak için rinoplasti tedavisini düşünebilirsiniz. Konsültasyonunuzu planlamak için Prof. Dr. Selçuk İnanlı'nın tıbbi ekibi ile iletişime geçebilir, burun görünümlerini değiştiren birçok memnun hastaya katılabilirsiniz.

PAYLAŞIN: