Burun Ameliyatı Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Burun estetiği ameliyatı her ne kadar yaygın olsa da işleme uygun adaylar her zaman korkarlar. Estetik ameliyatın başarısız geçmesi durumunda yüzün en belirgin bölgelerinden biri olan o burunla yaşamak zorunda kalan insanların bu nedenle doktorunu iyi seçmesi gerekir. Ameliyat esnasında ve sonrasında yaşanacaklar hakkında da detaylı bilgiye sahip olmak isteyen insanlar, bu süreci en hafif şekilde atlatmak için bazı ipuçlarına kulak vermesi gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiği ameliyatı sonrası hafif ila orta derecede ağrı ve rahatsızlık olacaktır. Bu oral ilaçlarla kolayca kontrol edilmelidir. Ameliyattan sonraki 3 gün içinde rahatsızlık ve ağrı azalmaya başlamalıdır.

Cerrahiden sonra morarma ve şişlik olağandışı değildir. Bu semptomlar sıklıkla ameliyattan sonraki ikinci günde kötüleşir ve daha sonra giderek iyileşir; bu normaldir.Burun estetiği sonrasında oluşan morarma miktarı kişiden kişiye önemli ölçüde değişir.

Bu nedenle etrafınızda daha önce burun ameliyatı olan biriyle kendi aranızda karşılaştırma yapmamanız gerekir. Şişliklerin çoğu göz çevresinde meydana gelir, ancak bazı morarmalar yanak bölgesini izleyebilir.

  • Burun Tıkanıklığı ile Baş Etme

Burun tıkanıklığı, ameliyattan sonra karşılaşacağınız en can sıkıcı problemdir. Ameliyattan sonraki ilk hafta en rahatsız edici olandır ve iç burun atelleri alındıktan sonra belirgin şekilde düzelir. Ameliyattan sonra boğazda aşırı mukus sıklıkla bulunur. Burun içindeki kıymıklar nedeniyle, burun normalden daha fazla sümük üretir.

Burun estetiği sonrasında burun ucunda uyuşukluk, ameliyattan sonra üst ön dişler veya ağzın çatısı beklenir çünkü nazal cerrahi tipik olarak bölgedeki bazı sinirlerin geçici olarak bozulmasına neden olur. Duyum genellikle birkaç hafta boyunca ve nadiren aylarca yavaşça geri döner.

Ameliyattan sonra koku ya da tat alma duyusunda bazı geçici azalmalar olabilir. Bunun nedeni ameliyat sırasında burundaki bazı sinirlerin bozulmasından kaynaklanır. Bu gibi problemler 14 gün içerisinde iyileşme gösterir.

  • Şişlikler Sizi Rahatsız Etmesin

Ameliyattan sonra burunda oluşan şişme geçici olarak burnun daha geniş görünmesine neden olur. Genellikle, burun köprüsündeki şişliğin, burun ucundaki şişlikten daha hızlı iyileşeceğini fark edeceksiniz.

Burnunuzdaki tüm şişlikler ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde büyük ölçüde iyileşir. Şişliğin çoğu birkaç ay içinde düzelse de burnunuz ameliyattan bir yıl sonra iyileşmeye devam edecektir.

  • Ameliyat Sonrası Egzersiz

Burun estetiği yaptıranların ameliyattan sonra birkaç gün kendilerine dikkat etmesi gerekir. Burun estetiği ameliyatından sonra on dört gün boyunca kanama veya şişlik artabilir. Bu nedenle 2 hafta boyunca egzersiz yapmamanız önerilir.

2 hafta sonra, yavaş yavaş egzersiz yapabilirsiniz. Yine de başın ani hareketlerini gerektiren veya burnunuzla istemeden temasa neden olabilecek herhangi bir aktiviteden kaçınmalısınız. Sonuçtan memnun kalmazsanız yeni bir ameliyat için bir süre beklemeniz gerekeceğinden işinin ehli uzmanlara danışın. Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞIN: