Burun Ucu Estetiği Kimler İçin İdealdir?

Eklenme Tarihi: 1/28/2022

 

Mini rinoplasti olarak da bilinen burun ucu estetiği, yalnızca burun ucu üzerinde gerçekleştirilen bir rinoplasti operasyonudur. Burun ucu estetiği genellikle burun ucunu kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, genel burun şeklinde bir sorun olmayan fakat burun ucu olması gerektiğinden daha düşük seviyede olan hastalar bu operasyon için ideal olarak değerlendirilir. 

Düz bir burun yapısına sahip olsanız bile, düşük bir burun ucu burnunuzu daha uzun gösterebilir. Bu görünümden rahatsız olan birçok hasta rinoplasti seçeneğini değerlendirmektedir. Gel gelelim tek başına burun ucu estetiği yaptırmak her burun yapısına uygun değildir. Bazı durumlarda ufak da olsa burnun geri kalan kısımlarına da müdahale etmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda burun ucu estetiği, standart rinoplasti ameliyatının bir parçası olarak uygulanır. Bu konuda en doğru bilgiyi ancak uzman bir plastik cerrah ya da KBB doktoruna başvurarak edinebilirsiniz. 

Burun ucu estetiği basit bir prosedür olarak görülse de etkilerinin kalıcı ve geri dönülemez olduğu unutulmamalıdır. İyi bir cerrah tarafından yapılırsa sonuçlar hasta için memnun edici olacaktır, öte yandan yapılan bir hata bile abartılı ve yapay bir görünüme sebebiyet verebilir. Ameliyata karar verirken bunlar göz önünde bulundurulmalı ve işinin ehli bir cerrah seçilmelidir.

Ameliyat Nasıl Gerçekleştirilir?

Burun ucu estetiği adından da anlaşıldığı üzere yalnızca burun ucu üzerinde işlem yapılan bir cerrahi operasyondur. Standart burun estetiği cerrahisi gibi karmaşık ve zorlu bir ameliyat değildir.

Burun ucu estetiği ameliyatında burun kemiğine dokunulmadan yalnızca kıkırdak ve yumuşak doku üzerine yoğunlaşılır. Bu durum hem ameliyat hem de iyileşme süresini kısaltmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilebilen ameliyat yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Hasta aynı gün içinde taburcu edilir ve en fazla 3 gün için sosyal hayatına dönebilir. 

Burun ucu estetiği daha çok düşük burun ucunu kaldırmak amacıyla yapılsa da bunun dışında geniş burun ucunu küçültmek, sivri burun ucunu düzeltmek, burun deliği asimetrisini gidermek ve geniş burun kanatlarını daraltmak gibi amaçlarla da gerçekleştirilebilir. 

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz. 

PAYLAŞIN: