Revizyon Rinoplasti Tedavisi ve İyileşme Süreci

Eklenme Tarihi: 6/24/2022

 

Revizyon rinoplasti, ikinci veya daha fazla kere tekrarlanan burun ameliyatlarını ifade eder. Bu tekrarın çeşitli sebepleri olabilir. Hastanın estetik beklentileri karşılanmamış ya da fonksiyonellik sağlanamamış olabilir. Revizyon rinoplastinin hem anlamı ve kapsamı hem de tedavisi ve iyileşme süreci, ameliyatı isteyenlerin merak ettiği öncelikli konulardandır.

Revizyon Rinoplasti Nedir?

Revizyon rinoplasti, daha önce burun estetiği ameliyatı olan fakat çeşitli sebeplerden ötürü bu işlemi tekrarlamak isteyen kişilere ve işlemin tekrarlanması gerektiği durumlarda yapılan bir operasyondur. 

Ameliyat kişinin beklentilerini karşılamamış olabilir, zaman içerisinde burun görünümünde değişim meydana gelmiş olabilir ya da fonksiyonel sorunlar çözülmemiş olabilir. Bu noktada revizyon burun estetiği devreye girer.

Revizyon Rinoplasti Tedavi Aşamaları

Revizyon rinoplasti tedavisinin temelde 3 aşaması vardır: Konsültasyon, operasyon ve ameliyat sonrası bakım. 

Konsültasyon: Konsültasyon hastanın beklentilerini anlamak ve hastanın operasyona uygunluğunu teyit etmek anlamında sonra derece önemlidir. Bu süreçte, 

Hasta;

  • Daha önceki burun ameliyatının içeriğini anlatır.
  • Hangi beklentilerinin karşılanmadığını aktarır.
  • Negatif deneyimlerini ve önceki burun ameliyatı sonucunun ne anlamda sorun teşkil ettiğini paylaşır.

Doktor;

  • Fiziksel muayene yapar.
  • Hastanın genel sağlık durumunu öğrenmek için çeşitli testler ister.
  • Hastanın önceki burun ameliyatı operasyonunun kapsamını değerlendirir.
  • Estetik ya da fonksiyonel sorunların çözümüne dair profesyonel bakış açısını aktarır.
  • Hastayı devam eden süreç hakkında detaylı şekilde bilgilendirir.

Hasta ve doktor ortak paydada buluştuğunda ise ameliyat günü kararlaştırılır.

Operasyon: Revizyon rinoplasti tedavi prosedürü, uygulanacak burun operasyona göre değişkenlik gösterir. Revizyon operasyonu daha önceki ameliyattan daha komplike olabilmektedir.

Kemik düzeltme, yeniden şekillendirme, yeniden konumlandırma, kıkırdak düzeltme vb. tedavilerden hangisi uygulanacaksa, o yöntemin operasyon adımları izlenir ve son aşamada kesi, dikişlerle kapatılır. İyileşme sürecini hızlandırmak adına hastaya atel takılır. Böylece süreç sonlanmış olur. Bu noktada, ameliyatsız uygulamalarda sürecin daha farklı işleyeceğini de eklemek gerekir.  

Revizyon Rinoplasti Ameliyat Sonrası Süreç

Tıpkı operasyon yöntemi ve aşamaları gibi, iyileşme süreci de revizyon rinoplasti türüne bağlı olarak değişebilmektedir. Majör invaziv ameliyatlara kıyasla, minimal invasiv uygulamalar daha hızlı iyileşir ve daha az yan etki oluşur. Ateller ameliyattan bir hafta sonra çıkarılır. Hasta şişlik, morarma ve ağrı gibi yan etkiler deneyimleyebilir. Ağrı için cerrah, ağrı kesici reçete eder. Şişme ve morarma ise zaman içerisinde geçecektir. Kimi durumlarda tam iyileşme 7-8 ayı bulabilmektedir, bu süre daha büyük operasyonlarda 1 seneyi geçebilmektedir. Hastanın doktor talimatlarına ameliyat sonrası bakım önerilerine uyması ve doktor kontrollerine aksatmadan gitmesi, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz. 

PAYLAŞIN: