Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Kepçe kulak problemi görüntü olarak oldukça rahatsız edici durmaktadır. Hatta pek çok kişi bu problemden dolayı öz güven eksikliği yaşamaktadır. Bazıları ise saçlarından yardım alıp kulaklarını kapatarak hayatını idame ettirmektedir. Ancak artık gelişen teknoloji ile birlikte kepçe kulak problem olmaktan çıkıyor.

Kısa sürede kulaklar normal bir görünüme kavuşturulabilir. Üstelik bu işlem için ağrı ve acı duymaya gerek de yoktur. Ameliyat sırasında kulaklar başa yaklaştırılırken aynı zamanda küçültme işlemi de gerçekleştiriliyor. Peki kepçe kulak estetiği nasıl gerçekleştirilir? İşlem sırasında hangi yöntemler uygulanır? Operasyon sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Kulak kepçesi içinde Y şeklinde bir kıkırdak dokusu mevcuttur. Bu doku bazı bireylerde yeteri kadar gelişememiştir. Bu sebeple kafa tası ile arasında belli bir açı oluşmaya başlamıştır. Bu açı zamanla genişleyerek kepçe kulak problemini meydana getirmektedir. Bu problem psikolojik olarak özellikle okul çağı çocuklarında ciddi problemlere yol açabiliyor. Bunu önlemek adına kısa süren bir operasyonla kepçe kulak probleminden kurtulmak mümkündür.

Otoplasti olarak da adlandırılan kepçe kulak estetiği 5 yaş ve üzeri çocuklarda uygulanabilmektedir. Çünkü bu ameliyat için kulak dokusunun yeteri kadar gelişmiş olması önem taşımaktadır. Normal kulaklarda kulak ve kafa tası arasında bir kesi mevcuttur. Bu noktada genel ya da lokal anestezi ile bu kesi oluşturulmaktadır.

İşlemden sonra da bandaj ile kulaklar ve baş çevresi kapatılır. Bu işlemin tutması açısından gereklilik taşımaktadır. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca bandaj çıkarılmamalıdır.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kepçe kulak ameliyatı zor bir ameliyat değildir. Oldukça kısa sürmektedir. İşlemden sonra ise iyileşme hızlı ve kolay şartlarda gerçekleşir. Ancak pansumanın belirtilen zamanlarda gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Pansuman düzenli olarak doktor kontrolünde gerçekleşmelidir. Aksi taktirde enfeksiyon, kanama gibi riskler meydana gelebilir. İyileşme 1 ya da 2 hafta içinde tam anlamıyla gerçekleşmektedir. Ancak bandaj mutlaka 1 ay boyunca çıkartılmadan kullanılmalıdır.

Ameliyat sonrası ufak ağrı ve sızılar oluşabilir. Bunun için doktorunuz tarafından ağrı kesici ve antibiyotikler verilmektedir. Düzenli kullanılması halinde herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Kepçe Kulak Estetiği Ameliyatının Kalıcı Etkisi

Oldukça etkili bir ameliyat olan kepçe kulak estetiği kalıcı etkiye sahiptir. Nadir olarak hastaların %1' lik kısmında küçük bir açılma meydana gelebilir. Ancak bu oran oldukça düşüktür. Bu durum hastanın anatomik yapısıyla da ilintilidir.

Nadir olarak bazı hastalarda açılma meydana gelir. Bu açılma oldukça küçük açıya sahip olduğu için fark edilmesi zordur. Sonuç olarak kepçe kulak ameliyatı kalıcı ve etkili bir ameliyattır. Son yıllarda pek çok hasta tarafından ısrarla tercih edilmektedir. Özellikle okul çağı çocuklarının psikolojik sorunlarla baş edebilmesi ve ders başarısı için büyük gereklilik de taşımaktadır.

Konsültasyon ve tedavi için Prof.Dr.Selçuk İnanlı klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

PAYLAŞIN: